10 listopada 2000 roku, z inicjatywy kilku szlachetnych nysan, którzy w swych sercach dawne czasy umiłowali - w UM Nysa, zebrała się grupa założycielska, która założyła Bractwo Rycerskie „Księstwo Nyskie”. Rok później członkowie grupy utworzyli stowarzyszenie Księstwo Nyskie i zarejestrowali je w KRS. Funkcję pierwszego prezesa stowarzyszenia tzw. kanclerza pełnił Zdzisław Zaranek (do 2002), a następnie Ryszard Jaeckel. Od 2007r. kanclerzem jest Andrzej Stadnik, a grupa liczy 35 członków. Bractwo stawia sobie za główny cel propagowanie i kultywowanie staropolskich oraz patriotycznych tradycji rycerskich. Kodeks rycerski jest przewodnikiem dla młodzieży zasilającej szeregi bractwa.
Grupa jest bractwem rycerskim odtwarzającym realia historyczne dawnego biskupiego Księstwa Nyskiego istniejącego na Śląsku od 1155 do 1810 roku, ze stolicą w Nysie. Dotychczas grupa rekonstruuje okres początków Księstwa Nyskiego od XIII do XV wieku. Przy bractwie działa książęca mennica, w której bite są repliki dwóch dawnych nyskich monet: grajcara i talara.

Przez lata bractwo miało siedzibę na zamku w Otmuchowie. W 2007r. przeniosło się do Muzeum w Nysie, a od 2008r. ma obszerną siedzibę w bastionie św. Jadwigi. Na majdanie (dziedzińcu) bastionu młodzi adepci fachu rycerskiego doskonalą swoje umiejętności na coniedzielnych treningach, w godz. 11-13. Turyści zwiedzający bastion, mogą przez cały rok, na żywo oglądać nie tylko ich zmagania, ale też zwiedzić niewielką salę rycerską, gdzie wyeksponowano sprzęt bojowy: broń, ubiory i inne akcesoria, które zresztą można przymierzyć i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Grupa może się pochwalić jedynym w Polsce dziesięcioosobowym oddziałem pawężników uzbrojonych w hakownice i bombardę (taka mini artyleria).

Aktualne działania grupy opisane są na stronie internetowej: www.ksiestwo-nyskie.anv.pl
 

Katostwo Nyskie

Ze struktur Bractwo Rycerskie „Księstwo Nyskie” zaczyna usamodzielniać się kat Jurko z Nysy (Jerzy Gadawski) tworząc "Rekonstrukcję Historyczną – Katostwo Nyskie" - więcej informacji o działalności nyskiego kata na stronie internetowej: http://katostwo-nyskie.pl

 

 

 

Najazd husytów na Nysę w 1428r.
(24.07.2010)

W 2010 r. Bractwo Rycerskie „Księstwo Nyskie”, którego animatorem jest kanclerz Andrzej Stadnik, z okazji dziesięciolecia działalności zorganizowało z powodzeniem swoją pierwszą dużą, trzydniową, historyczną imprezę plenerową Najazd husytów na Nysę, do której przymierzało się od paru lat. Przybyły bractwa rycerskie ze Śląska i Czech - około 100 osób. Wojsko było jeszcze rozgrzane po boju z Krzyżakami pod Grunwaldem, więc walczyło pod Nysą dzielnie. A deszcz padający podczas imprezy jest dobrym prognostykiem powodzenia inscenizacji w kolejnych latach (podobnie było podczas I Dnia Twierdzy Nysa w 2001 r.). Pokazy kunsztu rycerskiego tego typu są wspaniałym pomysłem na promowanie Nysy i jej fortyfikacji.

Impreza odbyła się w dniach 23-25 lipca 2010 r. w anturażu zabytkowego fortu Blokhaus – miała ona też drugą nazwę I Średniowieczny Turniej Rycerski w Nysie. Bitwę z husytami poprzedziły turnieje bojowe rycerzy wczesno- i późnośredniowiecznych, turniej łuczniczy, trójbój rycerski i bieg dam. Był też czas na zabawy rycerskie i plebejskie połączone z tańcami średniowiecznymi. Impreza była bezpieczna, gdyż kat (z Katostwa Nyskiego) dysponował obszernym zestawem narzędzi ułatwiających egzekwowanie posłuszeństwo.

Sądząc po zainteresowaniu widzów można mieć nadzieję, że zaakceptowali taki sposób zabawy, ale też odkrywania miejskich fortyfikacji i zarazem poznawania historii. Narodziła nam się zapewne trzecia nyska plenerowa impreza obok Dni Nysy i Dni Twierdzy Nysa. Mamy nadzieję, że kanclerzowi wystarczy determinacji i za rok spotkamy się wszyscy na sierpniowym Najeździe husytów na Nysę ’2011.

 

 

 


Webmaster: T. Zdanowicz 2010